تبلیغات
(پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و - مرگ زیگورات

به نام دوست

(پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و
English page is coming soon   به   (پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و   خوش آمدید


¿مرگ زیگورات
پنجشنبه 3 خرداد 1386

اینجا کجاست ؟

 

نمی دانم چرا چندی پیش یک عده ای جمع شده بودند و با آب گیری سد سیوند مخالفت می کردند . یکی نیست به اینها بگه که اگه سد آب گییری بشه (و بر فرض همه اون آثار تاریخی کورش و ... زیر آب بره) ناراحتی ندارد .

چند وقت پیش که یکسری اتفاق های باحال بریام افتاد ( و جالب ترین آنها حال دادن بهم توسط 4 نفر موتور سوار با گاز محترم! اشک آور و ربودن تلفن همراهم بود ) به این نتیجه رسیدم که بهتره کم تر توی این پایتخت بی سر و ته که 10 شبش هم امنیت نداره ، باشم .این طوری ها بود که نوروز امسال از شمال شروع کردیم و به سمت جنوب ایران رفتم تا سر حد ممکن کم تر از لطف! حضور در این بیقوله و آرامش آن برخوردار شوم .

البته یکی از دلیل هایی که ما روزهای نوروز را برای ولگردی انتخاب کردیم (این هیچ ربطی به این نداره که سایر مواقع هم ولگردی می کنیم) تخیل وجود تسهیلات گردشگری و از این جور  مزخرف ها (ببخشید حرف ها) در چنین وقت هایی که مسافر زیاد است ، بود .از آنجا که اینجا ایران است ، همان ابتدا فهمیدیم که زهی خیال باطل . نه شمال طبق معمول امکانات ویژه ای داشت و نه در این مسیر طولانی تا جنوب ، خبری از این توهم ها بود .

تا اینجا ممکن است موضوع عادی! به نظر آید و جای تعجبی نباشد اما چشمتان روز بد نبیند ، هنگامی که ما در این سرزمین خوزستان به شوش برای دیدن «زیگورات چغازنبیل» رفتیم ، دردمان یادمان رفت .تا پیش از این می اندیشیدم که توی این کشور درتوزیع امکانات ، برقراری برابری و ... به افراد ظلم می شود ، ولی وقتی چشمان مبارکمان! به این بتای تاریخی با قدمتی نزدیک به 4000 سال افتاد ، فهمیدیم که ایرانیان دوران باستان از ما نیز مظلو ترند . من نمی دانم چرا چند وقت بود که یک عده ای جمع شده بودند و با آب گیری سد سیوند مخالفت می کردند . یکی نیست به اینها بگه که اگه سد آب گییری بشه و بر فرض همه اون آثار تاریخی کورش و ... زیر آب بره که ناراحتی نداره الآن این تاریخچه های بالای آب ، در حال آب شدن هستند . دست کم آنها زیر آب می روند و از دسترس این خلق الله درامان می مانند .

حکایت این سرزمین ما هم خیلی جالبه . تو این مملکت برای هر جایی از گوآنتانامو و ساکنان کوزو تا کشته شدگان 11 سپتامبر وآزادی بیان در اوگاندا ابراز نگرانی می شود ، در مورد هر مسئله ای از انکار هولوکاست تا ادا اطوارهای حقوق بشری تصمیم گیری می شود اما هیچکس نمیاد روی فرهنگ این مردم کار کنه که به فرهنگ و میراث خودشون ضربه نزنن و یا حاکمیت را مجبور به پذیرش توجه جدی به مکان های گردشگری به عنوان سرمایه های گران قدر ملی کند .معلوم نیست که اینجا کجاست که هم خلق آثار در آن شگفت انگیزه و هم نابود کردن آنها !

نوشته شده توسط : یه بچه ولگرد