تبلیغات
(پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و - توصیه اعتدال به احمدی نژاد

به نام دوست

(پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و
English page is coming soon   به   (پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و   خوش آمدید


¿توصیه اعتدال به احمدی نژاد
دوشنبه 6 تیر 1384

توصیه جبهه مشاركت به احمدی ن‍‍‍‍‍‍‍ژاد :

 

 

    دولت ، اعتدال را سرلوحه خود قرار دهد        

     

   

                             

 

جبهه مشارکت یا صدور بیانیه ای از رئیس جمهور آینده خواستار آن شد که به گفته و شعارهای خود پایبند باشد.

گفتنی است که این حزب سیاسی که اکنون در موضع اپزسیون نقاد قدرت قرار گرفته است ، نچندان دیر زمانی قبل اكثریت مجلس شورا رادر دست و بیشتر اعضاء‌كابینه محمد خاتمی عضو این حزب بودند .

نكته ی فوق اهمیت این بیانیه را دو چندان می كند ؛ چرا كه از سویی این تشكل سیاسی كه روزگاری قدرت سیاسی بالایی داشته ، احساس به حاشیه راندن می كند وحتی ممكن است كه خطر را فراتر و در حد حذف ببیند و از سویی نیز این حزب دورهای از به قدرت رسیدن حزبی را تجربه كردده است ، لذا احتمال می رود كه این توصیه ها با چشمداشتی به شكست و ناكامی  گذشته بهشد كه به نارضیتی مردم از عملكرد ایشان منجر گردید و پروزه های سیاسی آنان  رادر در ایران با شكست مواجه ساخت .

آ نچه كه در پی می آید متن بیانیه جبهه مشاركت در تحلیل انتخابات ریاست جمهوری و توصیه های ایشان به رئیس جمهور آینده ایران است : 

    

  

انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران با همه فراز و نشیب هایی كه در مسیر برگزاری آن به وقوع پیوست به پایان رسید و حضور مردم در صحنه انتخابات جلوه ای روشن از مواهب دموكراسی و مردمسالاری را به نمایش گذارد.
فارغ از تمهیدات و نتیجه ای كه در دو مرحله این انتخابات رقم خورد، اصل برگزاری این انتخابات و رقابت های معنادار انتخاباتی صورت گرفته در آن به گرایش های نگران از دموكراسی نشان داد كه می توان با اطمینان خاطر به سلایق مختلف موجود در جامعه میدان داد بی آنكه از بالا گرفتن رقابت های انتخاباتی و طرح دیدگاه ها و مطالبات قشرها و گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی نگران بود.
با این حال نمی توان كتمان كرد كه انتخابات دور نهم ریاست جمهوری فاصله قابل توجهی با استانداردهای پذیرفته شده در فرآیندهای دموكراتیك داشت. در این دوره به دلیل سازمان یافتگی و پیچیدگی بیشتر جریان اقتدارگرا، علاوه بر حساسیت نسبت به آزاد و عادلانه بودن انتخابات، سلامت ساختار انتخابات بیشتر مورد تهدید قرار گرفت كه در هر دو مرحله مورد نقد جدی حاضران در رقابت های انتخاباتی و سایر سلایق سیاسی كه فرصت حضور تمام عیار نیافتند، بود.
تمهیدات برگزاری این انتخابات در حالی صورت گرفت كه احزاب و سازمان های سیاسی اصلاح طلب در اثر اقدامات و فشارهای شدید بخش هایی كه از حاكمیت از حق برخورداری رسانه و امكانات سازماندهی ارتباطات مردمی محروم بودند وحتی امكان رسانه ای اندكی نظیر روزنامه اقبال نیز شتاب زده و بهانه جویانه از اصلاح طلبان ستانده شد و در برابر آن رقبای محافظه كار و افراطی با دست باز در میدان سیاست جولان می دادند. با این وجود اصلاح طلبان به لحاظ مبنایی پذیرفته بودند كه چنانچه حداقلی از آزادی و عادلانه بودن در انتخابات وجود داشته باشد بار مشاركت در انتخابات را بر دوش بكشند تا روند دموكراسی و اصلاحات شكننده و برگشت پذیر نشود، متأسفانه آنچه رخ داد خارج از قواعد مرسوم دموكراتیك بود، چون با تمهیدات خاص، یك حزب پادگانی بدون نام و نشان و شناسنامه سیاسی و با امكانات گسترده و غیرقانونی و استفاده از بودجه ها و امكانات رسمی به طور نگران كننده ای سلامت این انتخابات را نشانه گرفت و عملاً با سازمان سراسری خود نتیجه انتخابات را به سمت و سویی سوق داد كه حتی خوشبین ترین محافظه كاران نیز تا این حد این اتفاق را پیش بینی نمی كردند.
مداخله گسترده ای كه این جریان نظامی سیاسی با بهره گیری از نفوذ از پیش تدارك شده خود در امر نظارت و نیز سازماندهی گسترده تبلیغی در نهادها و مراكز خاص رأی گیری صورت دادند چنان مشهود بود كه حتی شخصیت های صبور و آرامی نظیر آقایان كروبی و هاشمی را به واكنش های اعتراض‌آمیز واداشت و در نظر اكثر نیروهای سیاسی سلامت انتخابات را به طور جدی مخدوش ساخت، باید گفت عامل نخستی كه اصلاح‌طلبان و اعتدال‌خواهان را در این انتخابات به شكست واداشت باید در سازماندهی پادگانی نیرویی رها از هر نوع نظارت و كنش دانست كه موجب شد تا دموكراسی در برابر اقتدارگرایی گامی به عقب گذارد.
این واقعه نشان داد كه دستاوردهای اصلاحات در برابر نظامی‌گری مداخله‌جویی كه حتی روحانیت معتبر و وارسته شیعه و اصولگرایان متدین و رقیبان متفاوت محافظه كار را نیز دیگر در كنار خویش تحمل نمی كند، بسیار شكننده و در آستانه خطری جدی قرار گرفته است. از این رو هوشیاری و حضور مدبرانه نیروهای سیاسی اصلاح طلب در عرصه سیاسی كشور و حفظ انسجام و ائتلاف‌های ارزشمندی كه در دوران انتخابات شكل گرفت، تنها راه مقابله با فزون خواهی جریان اقتدارگرای نظامی است.
جبهه مشاركت ایران اسلامی تلاش خواهد كرد در آینده تحلیل و نقد جامع و همه جانبه خود از چرایی و چگونگی رخداد چنین نتیجه‌ای در انتخابات و چشم اندازهای آینده كشور و نیز برنامه عمل و انتظارات خود در شرایط آتی سیاسی كشور را بیان كند و در آن با تبیین توانایی ها و نقد شیوه های خود، جنبش اصلاحات و مخالفان اصلاح‌طلبی و نیز تأثیر مداخلات هسته سخت قدرت و تفكر نظامی‌گری در فرآیند نوپای دموكراسی در ایران بپردازد.
بدیهی است كه تنگناها و فشارهای پیدا و پنهان بر اصلاح‌طلبان و روشنفكران و فعالان سیاسی و اعمال محدودیت ها برای حضور فعال و با نشاط در عرصه سیاست و فرهنگ موجب شد كه نقطه كانونی خواسته های اصلاح طلبان بر «آزادی» تمركز یابد و این نیروی فعال جامعه نتواند به میزان توان مقدور خود بازگو كننده و پژواك صدای طبقات محروم جامعه باشد. واقعیت آن است كه جامعه امروز ما علاوه بر مطالبات آزادیخواهانه و ضد استبدادی، عطف توجه ویژه ای به مسأله عدالت اجتماعی، فساد موجود در سازوكارهای حكومت، فقر و تبعیضات ناروای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و معیشتی كه بار آن بر دوش این طبقات محروم و كم درآمد جامعه سنگینی می كند، دارد و البته این به رغم اصلاحاتی است كه در ساختار اقتصادی و اجتماعی در دوران پس از دوم خرداد 76 صورت گرفته است. جنبش اصلاح طلبان پیشرو در این مرحله توانست به رغم محدودیت ها و تضییقات دستاوردهای بزرگی در دفاع از دموكراسی و طرح حقوق اساسی ملت داشته باشد، اما تردیدی نیست كه قشرهای گسترده‌ای از جامعه ایرانی كه می خواهند در سرنوشت خویش مؤثر باشند، در پی آنند كه از مواهب رشد و توسعه كشور عاجلاً برخوردار گردند. اگرچه در برنامه انتخاباتی دكتر معین مسأله عدالت و تأمین اجتماعی مورد ملاحظه جدی قرار گرفته بود اما این مسأله محوریت تبلیغاتی پیدا نكرد اما روند انتخابات فرصتی را فراهم آورد كه صدای این بخش جامعه بیشتر به گوش جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب برسد و طبیعتاً اگر شایسته برخورداری از نعمت دفاع از حقوق ملت باشیم لازم خواهد بود كه در برنامه عمل آینده خویش به مضمون این صدا توجه ویژه‌ای نماییم و دامنه فراگیری همراهان اصلاحات را از نخبگان و اجزاء طبقه متوسط گسترش دهیم تا طبقه محروم اما ترقی خواه جامعه ایران نیز همراهی شاداب‌تر و پیگیرانه‌تری با جریان اصلاح طلبی در ایران داشته باشند.
جبهه مشاركت ایران اسلامی به عنوان جریانی حساس نسبت به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی و برآمده از متن اصلاحات از این پس خواهد كوشید كه رهیافت‌ها و تجربه‌های پرهزینه و گرانقدر خود را در افق جدیدی از فعالیت های مدنی و قانونی با جدیت و صراحت پی گیرد. ما با قدردانی فراوان از نامزد انتخاباتی خویش جناب آقای دكتر معین دستاوردهای ارزنده ایشان و گروه ها و شخصیت های همراه را در این دوره به عنوان بخش مهمی از تلاش‌های ماندگار جنبش اصلاح طلبی در ایران به جد پاس خواهیم داشت.
اكنون كه به هر تقدیر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده است جبهه مشاركت به نتیجه آن تمكین می‌كند و اعلام می‌دارد به انتخاب اكثریت مردم ایران احترام می‌گذارد و برای جناب آقای دكتر محمود احمدی نژاد به عنوان ششمین رئیس منتخب جمهوری اسلامی ایران آروزی توفیق می‌نماید.
امیدواریم رئیس جمهور منتخب اكثریت مردم ایران از این پس كه تمام نهادهای انتخابی و انتصابی از یكدستی و همسویی كامل برخوردار شده اند بتواند به مطالبات همه ملت ایران و به ویژه تعهد به وعده‌های گسترده خود در از میان بردن فساد و فقر و تبعیض و ساختن جامعه امن و با نشاط پاسخ گوید.
برای ساختن ایرانی آباد و آزاد و سربلند به عنوان یك جریان سیاسی منتقد و منصف، برای توفیق ایشان در این راه تلاش خواهیم كرد و گمان می‌كنیم به عنوان حزبی خارج از قدرت بیشترین كمكی كه به ایشان می‌توانیم انجام دهیم نظارت و نقد مشفقانه و جدی ایشان و همكارانشان خواهد بود، از این رو امیدواریم مجموعه دولت آینده پذیرای حقوق اساسی و نقدهای سازنده ما باشد و در همه حال حقوق منتقدان و مخالفان خود را پاس دارد.
ما انتظار داریم دولت آینده اعتدال و واقع بینی را سرلوحه عمل خود قرار دهد و اجازه ندهد تفكرات افراطی و فراقانونی كه می تواند نه تنها بنیاد دولت نهم كه بنیاد حیات ملی و بین المللی ایران را به مخاطره اندازد، بر برنامه های دولت آینده مستولی شود.
از نیروهای وفادار به اصلاحات نیز می‌خواهیم با جدیت از تمام ظرفیت‌های به وجود آمده در دوران اصلاحات به ویژه، فرآیندهای دموكراتیك و پایگاه اجتماعی و فرهنگی و علمی سازمان نخبگانی كه توانستند در دوران انتخابات تكیه‌گاه پیوند اصلاح طلبان با جامعه باشند در گسترش ارتباط با بدنه جامعه بهره وافی ببرند.
از خداوند بزرگ برای پاسداشت دستاوردهای نواندیشانه دینی در دفاع از آزادی و حقوق مردم و نهادینه كردن آزادی و دموكراسی برای تحقق عدالت و پیشبرد توسعه و اصلاحات مدد می‌جوییم و به توان ملت در ناتمام نگذاشتن تجربه نوین دموكراسی در ایران سخت امیدواریم

نوشته شده توسط : یه بچه ولگرد