تبلیغات
(پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و - آمریکا و گنجی

به نام دوست

(پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و
English page is coming soon   به   (پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و   خوش آمدید


¿آمریکا و گنجی
جمعه 10 تیر 1384

 

  

 

آمریکا : گنجی بی قید و شرط آزاد شود 

   

 

    

                                                       

 

اكبر گنجی روزنامه نگار واصلاح طلب ناراضی ایرانی كه بعلت ایراد برخی نظریات جدید درباره شیوه اداره جامعه و پاره ای انتقادات ، بیش از 5 سال است كه عمرخویش را در زندان می گذراند واز چندی قبل به دنبال آنجه كه خود آنرا شكنجه های جسمی و روحی می نامد ، دست به اعتصاب غذا زده است كه با توجه به وضعیت بد جسمانی وی این امربرای سلامتی او بسیار خطر ناك ازیابی شد ه است ؛ در این ارتباط تعدادی از سازمان ها ومجامع بین المللی ابراز نگرانی كرده اند .

 بی بی سی- دولت آمریکا روز چهارشنبه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط اکبر گنجی، روزنامه نگار ایرانی که 62 ماه گذشته را در زندان سپری کرده، شده است. این درخواست یک روز پس از آن صورت می گیرد که خانواده آقای گنجی خواستار کمک سازمان های حقوق بشر بین المللی برای آزادی وی شدند.

 شان مکورمک، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: "آمریکا خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط اکبر گنجی است."

 وی در بیانیه ای کتبی نوشت: "ما بیش از پیش نگران سلامت آقای گنجی و وضعیتی که در آن نگهداری می شود هستیم."

 آقای مکورمک افزود: "تلاش های شجاعانه آقای گنجی برای تحقیق درباره کشتارهای فراقضایی توسط نیروهای امنیتی ایران و تعهدش به آزادی بیان و دولت دموکراتیک، او را به شخصیتی محترم نزد بسیاری از جهانیان بدل کرده است."

  وی گفت که آقای گنجی به خاطر "دیدگاه های سیاسی و فعالیت های مسالمت آمیزش" زندانی شده است و گزارش های تازه که حاکی از به خطر افتادن وضعیت سلامتی آقای گنجی و منع او از دسترسی به اعضای خانواده و وکالت حقوقی است، زنگ خطر را برای آمریکا به صدا درآورده است.

 آقای مکورمک گفت: "بدرفتاری با او در زندان، نقض جدی حقوق اساسی بشر است."

 او افزود: "ما به همراه حامیان بین المللی حقوق بشر و بسیاری از هواداران آقای گنجی در ایران، از دولت ایران می خواهیم آقای گنجی را آزاد و نسبت به فراهم آوردن مراقبت های پزشکی لازم برای وی اطمینان حاصل کند."

 اکبر گنجی به بیماری آسم مبتلاست و هم اکنون در زندان اوین و در سلول انفرادی بسر می برد.

  بیش از 62 ماه در زندان

 اکبر گنجی در اردیبهشت ۱۳۷۹ پس از شرکت در همایش جنجالی موسوم به "کنفرانس برلین" بازداشت و پس از روبرو شدن با اتهامات مختلفی از جمله اقدام علیه امنیت ملی، به شش سال زندان محکوم شد.

 باوجود این، بسیاری از تحلیلگران، علت اصلی زندانی شدن اکبر گنجی را مقالاتی می دانند که در آن رهبران و مقام های جمهوری اسلامی را به دست داشتن در قتلها و فساد مالی در داخل و خارج کشور متهم کرده بود.

 آقای گنجی روز 30 ماه مه در گرماگرم مبارزات انتخاباتی ایران به طور موقت و برای درمان بیماری آسم خود آزاد شد اما پس از 11 روز در پی مصاحبه با رسانه های داخلی و بین المللی، دوباره به زندان فراخوانده شد. وی در مدت آزادی به انتقاد از رهبران جمهوری اسلامی ادامه داد.

 خانواده اکبر گنجی روز سه شنبه ضمن تاکید مجدد بر ادامه اعتصاب غذای این روزنامه نگار زندانی، نگرانی خود را از سلامت و تامین جانی او ابراز کردند.

 آنها در نامه سرگشاده ای خطاب به سه سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر، گزارشگران بدون مرز، دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل نوشته اند که سلامتی و جان این نویسنده ایرانی که از هنگام ورود مجدد به زندان در اعتصاب غذا به سر می برد، شدیدا در خطر است.

 به گفته خانواده اکبر گنجی، وضع جسمی او بسیار وخیم است و به شدت لاغر و کم توان شده است.

معصومه شفیعی، همسر اکبر گنجی، پس از ملاقات اخیر خود با همسرش گفت این زندانی در پی اعتصاب غذا از لحاظ جسمی ضعیف شده و وزن او که پیش از نخستین اعتصاب غذا، 77 کیلوگرم بوده طی 32 روز به 66 کیلوگرم رسیده است.

 درخواست برای آزادی زندانیان سیاسی

 دو هفته قبل نیز شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل به همراه عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، فدراسیون بین المللی حقوق بشر و گزارشگران بدون مرز در بیانیه مشترکی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط زندانیانی شد که به خاطر عقاید خود در ایران زندانی اند.

 

در بیانیه مشترک آنها آمده بود که اکبر گنجی، ناصر زرافشان، رضا علیجانی، تقی رحمانی و هدی صابر صرفا به خاطر دیدگاههای سیاسی و فعالیت های صلح آمیز خود زندانی شده اند.

 این بیانیه می گوید: اکبر گنجی در مقالات منتشر شده خود به دست داشتن مقامات حکومتی در قتلهای زنجیره ای روشنفکران و روزنامه نگاران پرداخته است. وی در اردیبهشت ماه ۱٣٧٩ دستگیر شد و برای اتهاماتی مبهم از جمله "اقدام بر علیه امنیت ملی" و نیز شرکت در کنفرانس برلین به ٦ سال حبس محکوم شد. وی تا کنون 62 ماه را در زندان گذرانده است.

 به گفته شیرین عبادی که وکالت اکبر گنجی را نیز بر عهده دارد "تنها دلیل زندانی شدن اکبر گنجی انتقادهای مسالمت آمیز وی از مقامات می باشد. سوء رفتار با او در زندان نقض جدی ابتدایی ترین موازین حقوق بشر است."

متن بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا به شرح زیر است:

 (به نقل از رادیو فردا)

«گنجی، روزنامه نگار ایرانی و طرفدار آزادی بیان، درحال حاضر به خاطر دیدگاههای سیاسی و فعالیتهای مسالمت آمیزش به دستور مقامهای ایران در زندان به سر می برد .ما نگرانی فزاینده خودرا در باره سلامت اکبر گنجی و وضعیت زندان او ابراز می کنیم.

 «تلاشهای شجاعانه آقای گنجی درامر تحقیق کشتارهای خارج از حیطه قضائی به دست ماموران امنیتی ایران و تعهد او به ازادی بیان و حکومت دموکراتیک، احترام زیادی را در سراسر جهان برای او به دنبال داشته است.آمریکا دلواپس گزارشهای تازه دایر بر وضعیت نامناسب سلامت آقای گنجی و دسترسی نداشتن خانواده و وکیل او به این زندانی است.بدرفتاری با اکبر گنجی زیر پا نهادن آشکار حقوق بنیادی بشر است.

 «ما همراه با طرفداران حقوق بشر و بسیاری از طرفداران آقای گنجی در ایران، از حکومت ایران می خواهیم آقای گنجی را آزاد کند و تضمین بدهد که وی از همه امکانات لازم پزشکی برخوردار خواهد شد.»

اصل خبر : عصر نو

 

نوشته شده توسط : ص. روزبهان