تبلیغات
(پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و - اکبر گنجی

به نام دوست

(پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و
English page is coming soon   به   (پــایگـاه اطـــلاع رســانـی ولـــگــردان ( پــــا و   خوش آمدید


¿اکبر گنجی
شنبه 1 مرداد 1384

                                 اکبر گنجی:

تنها جنازه من به زندان باز خواهدگشت

    اکبر گنجی در خانه

 روزجمعه چند نامه از سوی دوستان و خانواده گنجی در رسانه های مختلف منتشر شد که حاوی نکات مهمی بود. جدا از نامه خانواده اکبر گنجی به رئیس بیمارستان میلاد، اعضای تیم سه نفره مذاکره کننده  با دادستانی و مقامات زندان درباره بحران اعتصاب غذای گنجی نیز نامه سرگشاده ای به رئیس قوه قضاییه نوشتند. دراین نامه که به امضای سعید حجاریان، عیسی سحرخیز و رضا تهرانی رسیده است، نسبت به خطر جانی برای گنجی هشدار داده شده است.
نویسندگان این نامه «طرح کشته شدن آقای گنجی، منتشر شده در روزنامه کیهان روز چهارشنبه را طراحی برنامه ای برای اجرا خوانده اند.
این سه تن به مانند همسر گنجی شکسته شدن اعتصاب غذای گنجی را تکذیب کرده و نوشته اند:«اخبار انتقالی به حضرتعالی در باب شکسته شدن اعتصاب غذای ایشان تا این تاریخ کذب محض

است.»
اعضای تیم مذاکره کننده ، ضمن اعلام عدم همکاری مقامات دادستانی و مسوولان زندان افزوده اند: « انتشار مطالب خلاف واقع همچنان از سوی مقامات دادستانی و مسوولان زندان متاسفانه

ادامه دارد که نتایج آن وخیم تر شدن شرایط است.»

این موارد در حالی مورد تاکید قرار می گیرد که عصرروزجمعه  «معصومه شفیعی» همسر گنجی با انتشار نامه ای به رییس قوه قضاییه پرده از برخی وقایع روی داده در بیمارستان میلاد برداشت.

وی ضمن اعلام اینکه گنجی در 42 روز از اعتصاب غذای خود است ، نوشت:« شکستن اعتصاب غذا ، کذب محض است.»
شفیعی همچنین در این نامه از رییس قوه قضاییه درخواست کرده است که پرونده گنجی به یک قاضی مستقل سپرده شود و پزشکان بدون مرز برای معاینه و درمان گنجی اقدام کنند.
همسر گنجی افزوده است:« سعید مرتضوی عصر یکشنبه و دوشنبه با حضور در بیمارستان با گنجی به طور مفصل مذاکره نمود.»
وی به نقل از گنجی در پاسخ به اعلام دادستان تهران در مورد بازگرداندن گنجی به زندان گفت:« تنها چیزی که به زندان باز می گردد جنازه من خواهد بود و هیچگاه اعتصاب غذای خود را نشکسته و نمی شکنم مگر با آزادی بی قید و شرط.»

همسر گنجی در این نامه ضمن اعتراض به ممنوعیت دیدار گنجی باوکلا و دوستانش گفت:« او را در قرنطینه فکری نگاه داشته اند و به وی هیچ روزنامه ای نمی دهند ؛ آقای مرتضوی گفته است گنجی قرآن بخواند و از مسائل سیاسی دور باشد.»
در همین رابطه خانواده گنجی در نامه جداگانه ای به رییس بیمارستان میلاد ، نسبت به حفظ جان گنجی در بیمارستان هشدار داده اند و خواستار جلوگیری از اعمال نفوذ دادستانی در بیمارستان شدند.در کنار اخبار اینچنینی ، روز پنجشنبه رییس قوه قضاییه در دیدار با روسای کل دادگستری کشور ، خواستار تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به تعادل در صدور احکام قضایی شد.
هاشمی شاهرودی در این دیدار ، نسبت به عدم تعادل بین جرم و مجازات در صدور احکام قضایی اعتراض کرد و خواهان تشکیل کمیته ای برای ریشه یابی این معضل شد.
وی گفت که باید مشخص شود صدور این گونه احکام متفاوت ، در دادگاههای بدوی و تجدید نظر و دیوان عالی در مورد یک موضع ناشی از ضعف قانونی است یا اعمال سلیقه در اجرای آن.این در حالی است که در سالهای اخیر بخصوص در محاکمات سیاسی و مطبوعاتی چه در مرحله صدور احکام و چه در مرحله صدور قرار های متناسب اعتراضاتی از سوی وکلای مختلفی صورت گرفته است.

اصل قانونی بودن جرم و مجازات به عنوان پایه اصلی حقوقی مورداکثر این حقوقدانان قرار می گرفت که اکنون مورد توجه ریاست قوه قضاییه قرار گرفته است. در طی سالهای اخیر پرونده هایی

چون پرونده موسوم به نظر سنجی ، وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران و ... در مراحل مختلف با احکام متفاوتی روبرو بود که حتی در یک مورد اعدام یک استاد دانشگاه – هاشم آقاجری – به محکومیتی تقلیل یافت که حاصل اش آزادی وی بود.

اصل خبر:روزنامه اینترنتی ایران ما

نوشته شده توسط : ن. یزدانی